EN

6 Adımda SEO Uyumlu Blog Nasıl Yazılır?

Bir işletmeniz varsa, blog yazılarının işletmeniz için önemini zaten biliyorsunuzdur. Ancak, blog gönderilerinizi arama motoru dostu yapmak için nasıl optimize edeceğinizi biliyor musunuz?

Harika bir blog yazısı yazabilirsiniz, ancak arama motoru optimizasyonuna (SEO) dikkat etmezseniz, hedef kitlenize asla erişemeyebilirsiniz.

SEO, organik (ücrete tabi olmayan) arama motoru sonuçlarında görünürlüğü artırmaya odaklanan bir pazarlama disiplini ve içeriğinizi sıralama ve bulmayı kolaylaştırma yöntemidir. SEO, sıralamaları iyileştirmek, trafik çekmek ve arama motorlarında farkındalığı artırmak için gereken teknik ve yaratıcı unsurları kapsar. SEO yalnızca arama motoru dostu web siteleri oluşturmakla ilgili değil aynı zamanda sitenizi insanlar için de daha iyi hale getirmekle ilgilidir.

SEO Uyumlu Blog Yazmak İçin Adımlar

1) Çeşitli Başlık Etiketleri Kullanın.

WordPress veya diğer blog sitelerinde, başlık etiketleri ekleme seçeneğiniz vardır. Bu etiketler font boyutunu belirlemez, ancak blogunuzdaki kelimelerin önemini belirler. Başlık 1 (H1) en önemlisi, Başlık 6 (H6) ise en düşük sırada yer almaktadır. Bu, Google’ın içeriğinizin sıralama düzenini anlamasına yardımcı olur. Daha iyi SEO sıralaması için bir etiket karışımı (sadece H1 değil) kullanın. Bir blogda bulunması gereken ideal H1 tag sayısı 1 adet olmasıdır. H1 Taglerini abartmadan kullanın.

 

2) Gelen ve Giden Bağlantıları Dâhil Edin.

Diğer bağlantılara referans verin. Blogunuzu yazarken başka bir blogveya makaleden bahsettiğinizde, başvurduğunuz bilgilere bir bağlantı ekleyin. Bu yalnızca iyi bir blog ahlakından dolayı değil, aynı zamanda geri bir bağlantı alma şansınız için de önemlidir. Backlinkler, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak isteyen tüm siteler için değerli bir üründür.

Gelen bağlantı; okuyucuyu web siteniz içerisindeki başka bir sayfaya yönlendirir. Örneğin, Z Takımı’nın Blog sayfasından İşlerimiz sayfasına sizi oraya yönlendiren bir gelen bağlantıyla ulaşırsınız. Bu sizi sitede tutar.

Giden bağlantı; okuru farklı bir web sitesine gönderir. Bu, okuyucunun daha fazla bilgi edinmesini sağlamak için ya da konunuzun bir yönünü daha derinlemesine öğrenmesi için başka bir blog olabilir. Giden bağlantılar, araştırmanızı yaptığınızı göstererek okuyucularınız için güvenilirlik sağlar. Diğer otorite siteleri ile olan ilişkinizi güçlendirir ve diğerlerinden içeriğinizle bağlantı kurmasını ister.

Not: Okuyucularınızda bağlantınızı takip etme güvenini oluşturun. Köprü metni olarak “buraya tıklayın” ifadesini kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, belirli bir konuyu veya site başlığını kullanın.

 

3) Anahtar Kelimelerinizi Seçin.

Anahtar kelimeler, hedef kitlenizi içeriğinize bağlamanıza yardımcı olur. Belirli kelimeleri ve cümleleri tekrarladığınızda, bu terimleri arayan kişilerin yayınınızı bulması daha olasıdır.

Blog yazmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelime araştırması, SEO uyumlu blog yazmak için çok önemlidir. Muhtemelen bir konuda değerli içerik sağlayarak, anahtar kelimeleri fark etmeden doğal olarak yazınızda kullanıyorsunuz.

Hem Google Adwords Anahtar Kelime Aracı hem de semrush.com gibi internet siteleri konunuzla alakalı anahtar kelimeler bulmanızı sağlayan harika araçlar sunar ve hatta sitenize trafik getirmek için hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini hedeflemeniz gerektiğini öğrenmeniz için size anahtar kelimelerin kullanımları hakkında analizler sağlar.

Yayınınız boyunca anahtar kelimeler kullanın. Blogunuzun ilk kısmında birkaç değerli, alakalı anahtar kelimeyi hedefleyin. İçeriğinizi indeksleyen arama motoru tarayıcıları için anahtar kelimelerinizin en fazla etkiye sahip olacakları yerleri tespit edin ve bu kelimeleri en uygun yerlere yerleştirin. Bu kelimeleri sırasıyla aşağıdaki yerlere eklemeyi deneyin:

 

  • Başlık
  • Başlıklar ve alt başlıklar
  • Giriş cümlesi
  • Sonuç paragrafı
  • Bağlantı metni(sitenizdedki diğer ilgili sayfalara köprü eklediğiniz metin)
  • Başlık etiketleri ve meta açıklamaları

Uyarı: Blogunuzu yazarken arama motorlarını aldatmaya çalışmayın. İçeriğinizi okumayı zorlaştıran anahtar kelime doldurma işlemine katılmayın. Bu sadece blog ziyaretçilerinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda Google tarafından cezalandırılmanıza da sebep olur. Stratejik olarak yerleştirilmiş olan birkaç anahtar kelime blogunuz için yeterli olacaktır.

Örneğin, bu blog yazısını yazarken, “blog yazısı” ve “SEO” anahtar kelimelerine odaklandım. Bu kelimelerin başlığında ve ilk paragrafta belirtilmesi, Google’a bu yazıda ne anlatılacağı hakkında bilgi verir.

 

4) Resimlerinizi Optimize Edin.

Blogunuza bir fotoğraf yüklediğinizde, anahtar kelimenizi yüklediğiniz dosya adına eklediğinizden emin olun.

 

5) Takipçilerinize Newsletter (E-Bülten) Gönderin.

Okuyuculara sitenize ya da blogunuza abone olma fırsatını verin. Belirgin şekilde yerleştirilmiş RSS (Rich Site Summary) ekleyin ve takipçilerinize mümkün olduğunda e-posta yoluyla yayınlarınıza abone olma imkânı sunun. Bu, takipçilerinizin sitenizi yeni içerikleri için düzenli olarak kontrol etmek zorunda kalmadan, onların sitedeki en son yayınlardan anında haberdar olmalarını sağlar.

6) Sosyal Medyayı İhmal Etmeyin.

Blog yayınlarınızın maksimum sayıda insana erişimini sağlamak için sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Küçük bir işletme olarak, potansiyel ve mevcut müşterilerle bağlantı kurmak için Facebook, Twitter, Instagram veya diğer sosyal medya sitelerini kullanıyor olabilirsiniz. Neden daha fazla web gösterimi için blog içeriğinizi bu sitelerde tanıtmıyorsunuz?

Hootsuite; tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir yerde yönetmenize olanak tanır. Birkaç tıklamayla tüm sosyal medya hesaplarınızda en son blog gönderinizin bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Klipfolio; Google Analytics, Salesforce, Mailchimp gibi farklı kaynaklardan gelen verilerle, gerçek zamanlı ve kişiselleştirilebilen dashboardlar oluşturmaya imkân veren bir performans takip platformudur.

SEO'yu blog yazılarınızda ve bir bütün olarak web sitenizde nasıl güçlendireceğinizi araştırmaya devam edin. Bu basit SEO ipuçlarını takip ederek, SERPS'de (Search Engine Results Page: Arama Motoru Sonuç Sayfası) daha yüksek sıralamayı, artan web trafiğini ve daha yüksek müşteri dönüşüm oranlarını teşvik edebilirsiniz. SEO uyumlu blog yazmanın stratejisi anlaşıldığı takdirde hedef kitlenize ulaşma ve nihayetinde iş hedeflerinize ulaşma şansınız daha yüksek olacaktır.

Başta SEO olmak üzere size sağladığımız hizmetler konusunda detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×