EN

8 Pratik Adımda Etkili Başarı Hikayesi Nasıl Çekilir?

Herkese merhaba. 8 Pratik Adımda Etkili Başarı Hikâyesi Videosu Nasıl Çekilir? Bir önceki paylaştığımız bloglar ile alakalı videoya birçok soru geldi, buna istinaden başarı hikâyesi videosu çekilirken nelere dikkat edilmelidir başlıklı bu blogumuzu sizle paylaşmak istedik. Başarı hikayesi videosu bir firmanın satışlarını arttırması için kurumsal video üretimi konusunda olmazsa olmazlarından birisidir.

Bu adımlar nelerdir?

1) Video Çekilirken Bir Kamera Değil, Minimum İki Kamera Kullanılmalıdır.

Yapılanlardan ilk hata aslında bugüne kadar birçok firmanın yapmış olduğu, firma ne kadar kurumsal olursa olsun, ne kadar fazla çalışanı olursa olsun ve ne kadar büyük olursa olsun, firmalar çekim yaparken müşterilerinin karşısına bir tane kamera koyuyor tek kamerayla müşterisinden başarı hikâyesi ile alakalı bir şeyleri anlatmasını istiyor. Ortada bir soru yok, bir metin yok, hiçbir şey yok, müşterisi de kamera karşısına geçiyor ve konuşabildiğini konuşmaya çalışıyor doğal olarak. Ama başarı hikâyesi videosu bu şekilde çekilmez. Başarı Hikayesi’nin videosunun birinci kuralı şudur ki, bir kamera değil muhakkak iki kamera olmalıdır, bu da minimumdur. Gerekirse elini çekecek, gerekirse arkadan bir görüntü alacak, birer kamera daha olmalıdır. Yani burada söyleyeceğimiz şey şu şekilde: Bir kamera, gözünün baktığı yerde ya da gözünün baktığı yere çok yakın olmalıdır, diğer kamera ise biraz daha profile yakındır ama baktığı yerden %30-%40 açı farkıyla ikinci kamera onu görmelidir ki bu başarı hikâyesinin birinci kuralıdır. Bu bize ne sağlar?  Konuşmacı hiçbir zaman profesyonel bir konuşmacı değildir, konuşmacı hiçbir zaman bir haber spikeri değildir, hal böyle olunca hatalar yapıyor. Bu hataları bizde kurguda kapatabilmek için muhakkak 2 kamera ile çekmemiz lazım. Hem kurgu problemini ortadan kaldırmak hem de konuşmacıyı daha farklı perspektiften yakalamak için iki kamera şart, üçüncü kamera el hareketlerini çekebilir, dördüncü kamera arkadan çekebilir.  Onun için kamera sayısı önemlidir.

2) Başarı Hikâyesi Videosu Çekilirken Konuşmacı Önceden Bir Metin Hazırlamalıdır.

Birçok çekime gidiyoruz, birçok başarı hikâyesi video çekiyoruz ve burada bizim gözlemlediğimiz en önemli problemlerden bir tanesi, konuşmacının hiçbir şekilde hazırlanmamış olması. Bu tabii devamında birçok problem getirmektedir. Konuşmacı ne konuşacağını bilmiyor, neden bahsedeceğini bilmiyor, hatta bazı konuşmacılar projenin içerisinde bile oluşmamış, bunu sonraki maddelerden bir tanesinde belirteceğiz. Onun için metin çok önemlidir. Siz bir mesaj vermek istiyorsunuz. Siz bu başarı hikâyesi videosuyla satış üretmek istiyorsunuz ve içeriğinizin oldukça güçlü olması gerekiyor. Onun için video çekiminden önce muhakkak konuşmacı ile görüşün, neler konuşacağını, neler konuşmasını istediğinizi muhakkak konuşmacıya gerekirse empoze etmeye çalışınız, bu şekilde daha başarılı bir başarı hikâyesi video çekebilirsiniz. Başarı hikayesi videosu aynı zamanda firmanın satış araçları arasında sayılabilir.

3) Konuşmacının Karşısına Konuşma İçin Hazırlanan Bir Metin Koyulmamalıdır!

Metin hazırlanır, konuşmacı ne konuşacağını planlar fakat kamera karşısına geçince konuşamayabilir. Bu olağan bir durumdur. Bu durumda konuşmacıdan kameraya bakmadan farklı bir yere odaklanarak konuşmasını isteyebiliriz. Ancak konuşmacı bunu da yerine getiremeyebilir ve konuşamayabilir. Böyle durumlarda birçok konuşmacı kolaya kaçarak karşıma bir kâğıda koyun, metnini koyun, projeksiyonda yansıtın ve ben onu okuyayım der, onu okuduğu zaman başarı hikâyesi çeken firma çekimim, iyi bir çekim olduğunu zannederken çekimde gördüğünüz şey aslında budur; ekrana dikkatlice baktığınızda konuşmacının gözünün sürekli kaydığını görürsünüz, bu küçük ekranlarda çok fazla belli olmasa da daha büyük ekranlarda net bir şekilde belli olur ve izleyenleri oldukça rahatsız eder. Çünkü gerçekçi olmasını istediğiniz bir başarı hikâyesi videosundaki konuşmacı okuyarak konuşmaktadır. Aslında bu durum izleyicide bir soru işareti oluşturur. Ancak bizim firma olarak izleyenleri kesinlikle şüphe içerisinde bırakmamamız gerekmektedir.

4) Konuşmacının Giyim Kuşamı Başarı Hikâyesi İçin Uygun Olmalıdır!

Birçok konuşmacı aslında ne giyeceğini daha önce hiçbir çekim yapmadığı için bilmeyebilir. Onlara ne giyeceklerine dair çekim öncesinde bir brief verilmelidir, biraz daha açık renk tonları tercih etmeleri çekimde daha güzel duracaktır, sık çizgili, sık kareli gömlekler giymemesi gerekir ve her zaman resmi bir kıyafetli olması gerekir, genel olarak da oturmadan konuşması gerekir ayakta konuşması biraz daha interaktif bir video olduğu anlamına gelmektedir.

5) Başarı Hikâyesi Videosu Çekilirken Uygun Background Seçilmelidir!

Başarı hikayesi videolarının arkaplanında bir çekim derinliği ve alan derinliği olması gerekmektedir, alan derinliği olduğu takdirde arka planı biraz daha flu yaparak sadece konuşmaya odaklanabiliriz. Bu şekilde izleyenler de sadece konuşmacıya odaklanabilir ve biraz daha açıklayıcı, daha güzel bir başarı hikâyesi videosu olur, bütün içerik dinlenir. Ondan ziyade alan derinliği yapmanızdan öte, arka tarafta oluşabilecek bir gölge, bir geçiş bunlar olabildiğince dikkat etmeniz gerekiyor mümkünse video çekeceğiniz günden önce video çekeceğiniz yerde hazırlık yapılmasını isteyebilirsiniz. Video çekeceğiniz yer genelde firma girişlerinde logonun bulunduğu ışıklı bir logonun bulunduğu bir yer olabilir. Orada çekebilirsiniz alan derinliği olmaz ama arkada bir logo olur, güzel bir görüntü olur. Mümkünse bir gün önceden çekeceğiniz yerin temizliğini, sessizliğini planlamanız bununla alakalı ince bir uyarıda bulunmanız avantajlı olur.

6) Başarı Hikâyesi Videosu Çekilmeden, Konuşmacıya Sorulacak Sorular Belirlenmelidir!

Başarı hikâyesi video çekiyoruz ancak neden bu çekimi yapıyoruz? Çünkü firma aslında daha tüm firmaların istediği gibi daha fazla satış yapmak ister. Satış yapmanın yollarından bir tanesi de yaptığımız önceki satışların başarıya ulaşmasıdır. Başarıya ulaşması ve bu başarı hikâyesi videolarıyla veya başarı hikâyesi dokümanlarıyla müşteri adaylarınıza sunabiliyorsunuz ama burada sunarken doğru soruyu seçmeniz çok önemli. Yani sizin müşteri adaylarınız neyi merak ediyor? Neyi merak ediyorsa başarı hikâyesi çekeceğinizi videodaki sorularınız bu olmalıdır. Çünkü müşteri adayımız bir yere kadar ilerlemiş, bir yere kadar gelmiş ve artık o sorulara cevap bulmak istiyor ve siz onun için başarı hikâyesi çekiyorsunuz zaten ve burada doğru soruyu sorarsanız müşteri adayınızı cezbetmiş ve müşteri adayınıza dolaylı yoldan bir cevap vermiş olursunuz ve bu da sizin satış yapmanızda büyük bir katkı payı sağlar. 

7) Başarı Hikâyesi Çekerken Konuşmacının Unvanı, Videonun İzlenme Oranlarını Etkileyecektir!

Çekeceğiniz kişinin unvanı nedir? Bizim yaptığımız projeyle alakalı mı? Bazen tamamen alakasız bir unvanda bir kişiyi çekebiliyoruz. Bazen çünkü sadece o onay verebiliyor tamam beni çekebilirsiniz diyor, tamam gelin çekim yapalım diyor ama sizin yaptığınız işle alakalı kişi kimse mümkünse yönetici pozisyonunda bir kişiyle video çekmeniz önemlidir. Burada çektiğiniz videoyu, videosunu çektiğiniz kişi yarın öbür gün işten ayrılabilir, bu da farklı bir bakış açısıdır. Onun için konuşmacı ne kadar üst unvanda bir insan olursa, sizin için o kadar uzun ömürlü bir video olur. Bu çok önemli, aynı zamanda videoyu izleyecek müşteri adaylarınızda karar verme olasılığınız daha fazla artar.

8) Başarı Hikâyesi Videosunda Zaman Yönetimi Önem Taşımaktadır.

Zaman yönetimi aslında başarı hikâyesinde oldukça önemlidir, neden?  Video çekimi için genelde bir gün hatta bir günden daha az bir zamanınız oluyor, kısıtlı zaman diliminde video çekimini yapmaya çalışıyorsunuz. Muhakkak konuşmacının minimum 1 saatini almanız gerekir. Neden? Aslında bu konuşmacıdan konuşmacıya göre değişir ama siz kamera kurulumunu, kamera setupunu yaparken aynı zamanda konuşmacıyla ne konuşacağını, nasıl konuşacağını, nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedebilirsiniz. Hele ki il dışında yapacağınız bir çekimse muhakkak sabah saatinde gidip, sabah saatinde çalışmalara başlamanız gerekiyor ki, siz yalnızca röportaj çekimi yapmıyorsunuz, yalnızca başarı hikâyesi çekimi yapmıyorsunuz, yalnızca konuşmacının konuştuğu şeyleri çekmiyorsunuz, siz aynı zamanda o firmadan projenin gerçekleştirilmiş olduğu firmadan, stok video toplamanız gerekiyor.

Stok video dediğimiz nedir? İşte konuşmacı, laptopunda bir şeyler yazarken çekersiniz, işte konuşmacı bir toplantı düzenliyorken çekersiniz, firmasını çekersiniz, dış görünümünü yaparsınız, gerekirse drone çekim yaparsınız ama konuşma sırasında aralara serpiştirebileceğiniz bir takım görüntüler elde etmiş olursunuz. Onun için zaman burada bizi tek sınırlayan nokta aslında. Mümkünse tam bir gün alıp ve bir gün içerisinde bütün çekimleri tamamlamamız  gerekiyor.

Etkili başarı hikâyesi videosu çekmek için izlenmesi gerekli adımlar bu şekildedir. Bu 8 adımı uygulayarak başarı hikâyesi videosunu çektiğiniz takdirde izlenme ve satış oranlarınızda sizin bile şaşıracağınız ölçüde bir artış olacaktır. Bunlar dışında ek olarak sizlerin de başarı hikâyesi videosu konusunda karşılaştığı dikkat edilmesi gereken her türlü adımı bizimle paylaşabilirsiniz. İlerleyen bloglarımızda sizlerin de faydalandığınız ipuçlarına yer vermekten büyük mutluluk duyarız. Unutmayın herkes bir başarı hikâyesine sahip olabilir ancak bazıları fark yaratır. Başarı hikâyesi videonuzun daha etkili ve güçlü olmasını, marka hedefleriniz doğrultusunda sizi başarıya daha hızlı taşımasını isterseniz ekibimize ulaşın. Size özel sunduğumuz çözümlerle sektörünüze daha güçlü bir merhaba deyin.

Marka Çalışmaları, İçerik Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Online Reklamlar (SEM), Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması), Sosyal Medya Yönetimi, Web Sitesi Tasarım Ve Kodlaması, Kurumsal Video Üretimi, E-Mail Pazarlama, Webinar Yönetimi, Satış Araçları Tasarımı ve Üretimi konuları başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×