EN

E-posta Kampanyalarınız İçin En Etkili 5 CTA Yazma Tekniği

E-posta kampanyalarınızın daha fazla ilgi görmesini ve dönüşüm oluşturmasını mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? CTA (Call To Action – Harekete Geçirme) yazma tekniklerinizi düzeltmek, e-posta kampanyalarınız için çarpıcı bir etki yaratabilir.

Bir Landing Page hazırladığınızda veya e-ticaret mağazanız için işlemsel bir e-posta yazarken, CTA'larınızın tıklamaya değer olduğundan emin olun. Amacınızı belirttikten sonra kullanılmış güçlü bir CTA butonu, insanlara ne yapmak istediğinizi belirtecektir.

İnsanlara yaptıklarınızı duyurmak ve CTA’nıza tıklamaya ikna etmek zor olabilir. Güçlü bir CTA butonu kayıt olmaları, indirmeleri, satın alımları, video görüntülerini, sosyal medya izlenmelerini ve diğer dönüşümleri teşvik edecektir.

Abonelerinizin mail gelen kutusundan çıkıp açılış sayfanızı ziyaret etmesini nasıl sağlarsınız?

Bu blogumuzda etkili CTA nasıl yazılır, etkili CTA yazma teknikleri konusunu sizin için derledik. Dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, işte yapmanız gereken bazı temel e-posta CTA yazma teknikleri:

E-posta Kampanyalarınız İçin En Etkili 5 CTA Yazma Tekniği

CTA ifadeleri, dijital pazarlamanın merkezini oluşturmaktadır. E-postalarınızla hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayan en önemli faktördür. Güçlü bir CTA, kullanıcıya daha sonra ne yapmaları gerektiğini söyler. Böylece, dönüşümleri tetikler. Etkili bir CTA, kayıt olma, indirmeler, satın alımlar, video görünümleri, sosyal medya izlenmeleri gibi dönüşümleri teşvik edecektir.

1) En Uygun Alanı Seçin.

En etkili e-posta CTA butonları, öne çıkan bir konum olan mailingin üst kısmına yerleştirilir. Aboneleriniz e-postanızı bir dizüstü bilgisayarda, masaüstünde veya mobil bir telefonda okuyorsa, CTA'nızı ekranın üst kısmına yerleştirerek görmelerini sağlar.

Ayrıca, abonelerinizi bir görüntüye yaklaştırmak, daha fazla tıklama alma şansını artıracaktır. Aboneniz önce kısa bir mesaj, daha sonra CTA'yı görmeden önce heyecan verici bir görüntü görecektir. Farklı renkte bir CTA butonu; düz, okunması kolay bir yazı tipi tercih edilmelidir.

2) Aciliyet Duygusu Yaratın.

Az bir envanteri bulunan veya zamana duyarlılığı bir olan bir ürünün reklamını yapıyorsanız, bunu her zaman e-posta alıcılarınıza bildirin. Bu, anında harekete geçmeye yardımcı olabilecek ve abonelerinize bir aciliyet duygusu yaratacaktır. Artık faydalanamayacakları bir ürünü mailinizde teşvik ederek aboneleri kaçırmak istemezsiniz.

CTA yazmak e-mail pazarlama hizmetinin olmazsa olmazındandır. CTA’nızı e-postası içerisine yerleştirmek için zamana dayalı dili kullanın. Bu, insanların teklifinizin, derhal harekete geçirecek ve sınırlı bir zamanları olduğunu bilmelerini sağlayacaktır. Bu şekilde, e-posta aboneleriniz ile listenizde yeni olanlar da dâhil olmak üzere anında etkileşim sağlarsınız.

3) Eylem Odaklı Kelimeler Kullanın.

Şirketlerin çoğu, geleneksel “Daha Fazla Bilgi Edinin” veya “Detaylı Bilgi Alın” tarzında CTA'lara odaklanmayı seçerken, farklı olmayı tercih eden şirketler; heyecan verici, eylem odaklı ve zamana dayalı dilleri kullanarak büyük başarılar elde edebilir. Birkaç örnek; “Ücretsiz Dene” veya “Size Özel İpuçları Alın.” Farklı kalıplardan oluşan sözdizimi kullanmak; heyecan verici ve şu ana odaklı olduğundan dolayı alıcılar tarafından doğru ve hızlı bir şekilde algılanacaktır.

Eğer; bir e-ticaret siteniz varsa, eyleme yönelik CTA’larınızı e-postalarınızda bu yaklaşımı uygulamalısınız. “Bir Mağaza Bul” veya “Hemen Alın” gibi ifadeler daha popüler olacak ve daha fazla tıklanacaktır. “Şimdi alın” gibi bir CTA, eyleminize bir his katacaktır. E-posta boyunca bu CTA tekrarlayın ve alıcıları alışverişleri hakkında heyecanlandırın.

4) Renk Tercihlerinizi Akıllıca Yapın.

Renk psikolojisi; web tasarımı ve dijital pazarlama alanında gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. Dijital pazarlaması deryasında, rekabetten sıyrılmanın en kolay yolu doğru renk seçimi olabilir. Hedef kitlenizin eylemleri gerçekleştirmesinin en kestirme yolu budur.

Ne yazık ki, zayıf bir renk seçimi, mesajınız üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir. Yanlış renk seçimi yaparsanız, aboneleriniz içeriğinize veya CTA’nıza bile göz atmayacak. Dikkatli bir renk seçimi yapmanız ve bunları etkili bir şekilde yan yana getirmeniz gerekmektedir. Bu, okuyucularınızın dikkatini çekecek ve etkileşim için onları teşvik edecektir.

5) Birincil Tekil / Çoğul Şahıs Dilini Kullanın.

Birinci kişi dilini kullanmak, insanların ilgisini çeker ve onlara teklifinizin bir parçası olduğunu hissettirir. Sonuç olarak, tıklamalarınız ve dönüşümleriniz artar.

Öte yandan, bu sonuçların abonelerinizin kişiliğine de bağlı olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak, kesinlikle test etmeye değer. Neden denemiyorsun? E-postanızda kullandığınız CTA dilini birincil tekil / çoğul şahıs olarak değiştirin.

Artık e-postalarınızın hedeflerini ve CTA'ları yazmanın temel prensiplerini nasıl netleştireceğinizi öğrendiğinize göre, e-posta kampanyalarınızı güçlendirmenin zamanı geldi.

E-postalarınızı göndermeden önce, doğruluk için mail listenizi kontrol edin. Bir e-posta doğrulayıcısı aracılığıyla yayınlamak, kampanyanızın alıcıların gelen kutusuna ulaşmasına, tıklama ve dönüşümlerinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Başta E-Mail Pazarlama, Marka Çalışmaları, İçerik Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Online Reklamlar (SEM), Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması), Sosyal Medya Yönetimi, Web Sitesi Tasarım ve Kodlaması, Kurumsal Video Üretimi, Webinar Yönetimi, Satış Araçları Tasarımı ve Üretimi konuları başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×