EN

Karantina Altında Pazarlama

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona Virüsü, salgın halini aldığında Wuhan şehri karantina altına alındı. Otobüs seferleri durduruldu, okullar tatil ilan edildi, sokaklar dezenfekte edildi ama diğer ülkelere yayılması engellenemedi. Birçok ülke, virüsün yayıldığı ülkelere olan uçuşları durdurdu. Ülke giriş çıkışlarında ise termal kameralar ile virüsün en büyük etkilerinden biri olan yüksek ateş kontrol edildi.

Ülkeler böyle önlemler alırken, Çin’den sonra en çok vakanın görüldüğü İtalya’da maçlar seyircisiz oynanmaya başladı ve salgın yayılımı engellenemeyince en sonunda ülke karantina altına alındı. Virüsün yayılmasından sonra sadece maçlar değil firmalar için önemli olan birçok organizasyon da iptal edildi. İptal edilen bazı etkinlikler;

 1. MWC 2020
 2. Facebook F8 Developer Conference
 3. Google I/O
 4. Google Cloud Next '20
 5. SAP’nin Mart ayı içerisinde yapacağı bir çok etkinlik

Bu büyük etkinliklerin iptali yanı sıra şirketler, çalışanlarına evden çalışması için izinler verdi ve seyahatlarını ertelemelerini tavsiye etti. Apple, Google ve Microsoft gibi firmalar çalışanlarına belirli bir süre ya da salgın bitene kadar uzaktan çalışma emri gönderdi. Birçok küçük şirket de aynı önlemleri almak için çalışıyor veya en azından çalışma ortamlarını dezenfekte etmek ve çalışanlarını, kişisel temizliklerini arttırmaya teşvik ediyor. Bunun yanı sıra virüsün yayılmasını engellemek için seyahat, görüşme, toplantı gibi aktiviteler kısıtlanmaya başlandı.

Bu kısıtlamalar sonucunda pazarlama faaliyetleri de yavaşlamaya veya durma noktasına geldi. Apple’ın 2. çeyrek satış beklentileri düştü, hatta yeni modellerin yayınlanmasının bile gecikebileceği söylendi.

Karantina veya kontrollü çalışma şartları altında müşterilere ulaşmanın en kolay ve en efektif yolu dijital pazarlama ise bugünlerde daha da fazla ön plana çıkmaya başladı.

Bir ürün tanıtımı için aylarca hazırlandığınız bir etkinlik, salgın nedeniyle iptal olabilir ama bu ürünün tanıtımı için yapacağınız bir web sitesi, landing page ya da webinar her zaman potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir alan olur. Bir ürün tanıtımı için birebir yapacağınız 10 toplantı için harcayacağınız zaman ve masrafın küçük bir kısmıyla bir webinar yapabilir ve aynı anda 100 potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Böylece Corona virüsü ya da diğer salgınlardan etkilenmez ve pazarlama faaliyetlerinizi durdurmamış olursunuz. Yine ürününüz için yapacağınız bir landing page ile de birçok müşteriye ulaşabilirsiniz. Google arama motorunda ve Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal mecralarda yapacağınız reklamlarla da ürününüzle ilgilenecek olan kişilere ulaşmış olursunuz.

Salgın tehlikesinden korunmak için çalışma faaliyetlerinin yavaşladığı bugünlerde dijital alanda pazarlama faaliyetlerini kullanmak belki de birçok firmanın ayakta kalmasını sağlayacak. Digital marketing ya da Türkçe kullanımıyla dijital pazarlama alanında hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler dileriz.

Corona virüsünden korunmak için alabileceğiniz önlemler

 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın
 • Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun
 • Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin
 • Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin
 • Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının
 • Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın
 • Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuz dokunmayın
 • Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın
 • Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin
 • Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×