EN

Kurumsal İletişim Strateji Dokümanı’na Neden İhtiyacınız Var?

Herkese merhaba, bu bloğumuzda kurumsal iletişim strateji dokümanından bahsedeceğiz. Öncelikle kurumsal iletişim nedir? Kurumsal iletişim şirketleri vizyon ve misyonlarına ulaştırır. Reklam ve imaj oluşturma süreçlerinde yöneticilerin şirket içerisindeki en büyük yardımcısı niteliğindedir.

Peki neden bir kurumsal iletişim strateji dokümanına ihtiyacınız var, ondan bahsedelim.  Şirketinizin farklı farklı paydaşları var ve onlara bazı mesajlar veriyor eğer, bizim bir iletişim stratejiniz olmazsa ve bu dokümante edilmezse şirketinizi temsil eden kişiler farklı ve yanlış mesajlar verebilir, bu yüzden kurumsal iletişim sürecinin structure ve yapısal bir şekilde devam etmesi için bir iletişim dokümanı oluşturmalıyız.

Kurumsal İletişim Strateji Dokümanım Hangi Unsurlardan Oluşur?

Şirket hedefleri, iletişim hedefleri, paydaşlar, mesajlar ve metotlardan oluşur, bunların üstünden geçelim. En temelinde iletişim stratejiniz, şirket hedeflerinizle mutlaka %100 örtüşmelidir. Şirketinizin nasıl bir hedefi varsa örnek olarak; yurt dışına açılmak gibi bir hedefi vardır ya da 500 tane daha şube açmak gibi bir hedefi vardır ya da franchise vermek gibi bir hedefi vardır ya da seçkin bir iş gücünü kendi bünyesinde barındırmak gibi bir hedefi vardır. Örnekler çoğaltılabilir, buradaki hedef neyse sizin iletişim stratejiniz de onunla paralel bir şekilde ilerlemelidir.

İkinci unsur, iletişim hedefleri. Şirket hedefinden sonra iletişim yani vereceğim mesajdan sonra paydaşlarınızın ne yapmasını istiyorsunuz?  Bu sizin için bir hedeftir. Bunları da hazırladığınız kurumsal iletişim strateji dokümanınıza dâhil etmelisiniz. Paydaşlar konusuna girdik, bakın burada müşteriler demiyoruz, çünkü bugün burada yalnızca dijital pazarlama ile ilgili değil aynı zamanda dijital iletişimle ilgili de konuşmaktayız.  Dijital iletişim söz konusu olduğunda paydaşlar; rakipleriniz olabilir, müşterileriniz olabilir, çalışanlarınız olabilir, şirketinizin yatırımcıları olabilir, şirketinizi denetleyen yasal merciler olabilir. İletişimde bulunduğunuz herkes sizin paydaşınızdır ve bütün paydaşlara vereceğiniz mesajlar da farklılık gösterebilir ve göstermesi de gerekir. O yüzden oluşturacağınız kurumsal iletişim strateji dokümanınızda her bir paydaşa hangi mesajı vereceğinizi açık açık yazmalısınız, destekleyici mesajları yazmalısınız ve eğer mümkünse bu mesajlarınızı quarterler bazında da dönemlere bölmelisiniz.

Kurumsal iletişim dokümanının bir diğer unsuru; metodlar. Hangi paydaşıma, hangi mesajı, ne zaman vereceksiniz? Bunun şirketinizin hedefleri ile nasıl bir alakası olduğunu ifade ettik. Metotlar konusunda şunu yapabilirsiniz, dijital mecraları kullanabilirsiniz ve şunu söyleyebilirsiniz: “Ben LinkedIn'de şöyle bir mesaj vereceğim, Twitter'da böyle bir hedef kitleyi hedefliyorum, buna böyle bir mesaj vereceğim, benim müşterilerim LinkedIn'de değil Facebook'tadır, onlara vereceğim mesaj bu olacak” diye kullanacağınız mecraları seçebilirsiniz. Tabii bunu yalnızca dijitalle sınırlandırmamak lazım. Örneğin şunu diyebilirsiniz; şirket olarak her sene müşterilerimizle yılda bir defa bir araya geleceğiz, yüzyüze görüşeceğiz, bu da sizin için bir iletişim stratejisi, iletişim metodudur.  Bütün bu metotları da alt alta yazmanız lazım yani şöyle bir metrics oluşacak elinizde, işte burada vereceğiniz mesajlar,  hedef kitle, daha doğrusu paydaşlarınız, iletişim metotlarınız  ve zaman planı bütün bunlar oluştuktan sonra elinizde bir kurumsal iletişim strateji dokümanı da oluşacaktır, böylece paydaşlarınız ile çok daha yapısal ve sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

Marka Çalışmaları, İçerik Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Online Reklamlar (SEM), Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması), Sosyal Medya Yönetimi, Web Sitesi Tasarım ve Kodlaması, Kurumsal Video Üretimi, E-Mail Pazarlama, Webinar Yönetimi, Satış Araçları Tasarımı ve Üretimi konuları başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×