EN

Sosyal Medya Takipçilerinizi Arttırmak İçin 10 İpucu

Sosyal medya, işinizi geliştirmek için hızlı, ücretsiz ve etkili bir yoldur. Sosyal medya, insanların içerik paylaşarak birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını sağlayan web tabanlı iletişim araçlarını ifade eder. Sosyal medya platformlarına örnek olarak; Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Youtube, Pinterest, Vkontakte verilebilir. Hiç şüphe yok ki bugüne kadar sosyal medyada binlerce takipçi ya da beğeni satın alabileceğiniz tekliflerle karşılaştınız ve bunlardan yararlanmak istediniz. Ancak unutmayın, yapacağınız bu hamle hesabınızın kaybedilmesi gibi sorunlar doğurabilir. Bir marka haline gelmek, adından söz ettirmek ve ürün / hizmetlerinizi gerçekten satın almak isteyen kaliteli takipçilere odaklanıyorsanız, onları elde etmenin tek yolu onları kazanmaktır.

Bu blogumuzda sosyal medya takipçilerini nasıl elde edeceğiniz ve nasıl arttırabileceğiniz konusunu işleyeceğiz.

İşte Sosyal Medya Takipçilerinizi Arttırmaya Yönelik İpuçları:

1) Düzenli ve Tutarlı Olun.

Sosyal medyanın temel amacı; adınızı ve mesajınızı takipçilerinizin gözü önünde tutabilmek. Burada paylaşacağınız post, milyonlarca diğer gönderi içerisinde yalnızca birkaç saniye içerisinde kaybolacak. Hangi sosyal medya stratejisini uygularsanız uygulayın, işe yaradığı sürece belirlediğiniz stratejiye bağlı kalmanız gerekir. Sosyal medyada yumurta hesap olarak nitelendirilen birçok sahte ya da uyuyan (pasif) hesap ve hayran sayfaları var. Hayır, bunlar sizin odak noktanız değil, takipçileriniz aynı zamanda marka değerinizin de önemli bir parçasını oluşturur. Sosyal medya paylaşımlarınız düzenli, bir stratejik plan dâhilinde ve birbiriyle tutarlı olmalıdır.

2) Pazarınızı Bilgilendirin.

İnsanlar bir kahvaltı blogunda olmadığı sürece kahvaltıda ne yediğinle ilgilenmezler. Dijital pazarlamanın önemli unsurlarından olan sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, işinizle ilgili konular hakkında pazarınızı bilgilendirmek amaçlanır.

3) İletiyi ve Biçimi Uygun Ağla Eşleştirin.

Kullandığınız sosyal medya ağlarını incelemek ve öğrenmek için zaman ayırın ve paylaşımlarınızı her platform için uygun bir hale getirin. Twitter paylaşımı için ideal olan bir post, Linkedin için de mutlaka uygun olacaktır demek yanlış bir ifadedir. Sosyal medya platformları için yalnızca gönderilen mesaj türü değil göre aynı zamanda paylaşımlarınızın sıklığı da önem taşımaktadır. Günde 10 ila 15 Tweet gönderebilir ve kimseyi rahatsız etmezsiniz. Ancak, 10-15 LinkedIn gönderisi paylaşmanız itici gözükmenize sebep olacaktır.

4) Tüm Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olun.

Web siteniz bağlantınızı içeren tek yer değildir. Sosyal ağlarınızın ve diğer ağ profillerinin de size ait bir bağlantı olduğu göz ardı edilmemelidir. Son olarak tüm sosyal medya platformları içerisinde var olmaya ve aktif halde bulunmaya gayret edin. Potansiyel müşterilerinizi belki de hiç ummadığınız bir platformda bulacaksınız.

5) Etkileyenleri Takip Edin ve İçeriğini Paylaşın.

Sektörünüzde bilgi sahibi ve sürekli olarak kendinizi güncelleyen bir kişi / kurumsanız, sektöre kimin yön verdiğini bilmelisiniz. Sektörünüze yön verenleri bulmak ve sektörünüzde popüler içeriklere ulaşmak için Buzzsumo gibi bir kaynak kullanabilirsiniz. Bu bilgilere ulaştıktan sonra bunları sosyal medya içeriği şeklinde düzenleyerek takipçilerinizle paylaşın. Takipçilerinizin birçoğu postla etkileşime geçecek ve içeriğinizi paylaşacaktır.

Buzzsumo içeriklerin sosyal medyada nasıl performans gösterdiklerini kullanıcılarına sunan bir araçtır. Buzzsumo’yu yeni paylaşım  ve içerik fikirleri elde etmek için kullanabileceğiniz gibi, trendleri görme ve çalışmalarınıza o yönde devam etme şeklinde de kullanabilirsiniz. Kullanmaya başlamak için yalnızca konuyu arayın ve o konu ile ilgili içeriklerin paylaşım sayısına ulaşın. Paylaşım stratejinizi, konu seçimlerinizi ve içerik üretiminizi Buzzsumo’yu kullanarak oluşturabilirsiniz.

6) E-posta Abonelerinize Sosyal Medya Hesaplarınızı Hatırlatın.

Düzenli şekilde e-posta listenizdeki kişilere gönderdiğiniz mailinglerin içerisine sosyal medya hesaplarınızı dâhil etmekten zarar gelmez bilakis sosyal medya hesaplarınızı takip etmeyen ancak mail listenizde olan kişiler için bilgilendirici olacaktır.

7) Takipçilerinize Yanıt Verin.

Takipçilerinizden biri sosyal medya aracılığıyla sizi etiketlemekte ya da sizle iletişim kurmaya çalışmakta ve hiçbir zaman sizden yanıt alamamaktadır. Sosyal medyaya sahip olmaktan rahatsız olacaksanız neden sosyal medya kullanıyorsunuz? Takipçileriniz tarafından yapılan soru ya da yorumlara cevap verin. Bunu yapmak onları önemsediğinizin bir göstergesidir.

8) Uygun Olduğunda Hashtag'leri Kullanın.

Twitter, hashtag'lerin kralıdır. Hashtag'ler, kişilerin kendileriyle ilgilenen konular hakkında içerik bulmalarına yardımcı olur. Diğer sosyal medya platformlarında da hashtag'lerin kullanılması faydalı olabilir, ancak kullanımı fazla abartmayın. Unutmayın, insanlar bir sürü # değil, gerçek içeriği görmek ister.

9) Başkalarının İçeriğinizi Paylaşmasını Kolaylaştırın.

Örneğin; geçen gün içerik paylaşım bağlantıları olmayan bir sitedeydim. Neyse ki, Hootsuite’in Hootlet’ini kullanıyorum, fakat bunu herkes kullanmıyor. Çoğu ziyaretçi, içeriğinizin URL’ni sosyal medyalarında kopyalayıp yapıştırma zorluğuyla uğraşmaz. Blogunuza veya web sitenize sosyal paylaşım linkleri ekleyerek ziyaretçilerinizin içeriğinizi paylaşmalarını kolaylaştırın.

10) Popüler Yayınları ve Konuları Tanımlamak için İstatistiklerinizi Kullanın.

Sosyal medyadaki en büyük sıkıntılarınızdan biri neyin viral olacağını ve neyin olmayacağını bilinmemesidir. En iyi kural, pazarınız için faydalı ve alakalı içerik yayınlamaktır. Bununla birlikte, sosyal medya ve web sitesi istatistikleriniz neyin popüler olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu 10 ipucuyu sosyal medya platformlarınız için uyguladığınız takdirde takipçi sayınızda sizin bile şaşıracağınız ölçüde bir artış olacaktır. Bunlar dışında ek olarak sizlerin de takipçilerinizi arttırmak için kullandığı her türlü ipucuyu bizimle paylaşabilirsiniz. İlerleyen bloglarımızda sizlerin de faydalandığınız ipuçlarına yer vermekten büyük mutluluk duyarız. Unutmayın herkes sosyal medya kullanabilir ancak bazıları fark yaratır. Sosyal medya hesaplarınızın daha etkili ve güçlü olmasını, marka hedefleriniz doğrultusunda sizi başarıya daha hızlı taşımasını isterseniz ekibimize ulaşın. Size özel sunduğumuz çözümlerle güçlü bir sosyal medyaya merhaba deyin.

Marka çalışmaları, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarım ve kodlama başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

MBIS, Satışı Destekleyen Bir Dijital Pazarlama Yapısını Nasıl Kurdu?

MBIS Genel Müdürü Sn. Cenk Salihoğlu, Z TAKIMI ile yapılan dijital pazarlama çalışmalarını değerlendirdi.

Hemen İncele

Ayrotek, Dijital Pazarlama ile Satış Fırsatlarını Nasıl Arttırdı?

IBM Gold Partneri olan Ayrotek, Z TAKIMI ile yaptığı dijital pazarlama çalışmaları hakkında konuştuk.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×