EN

Web Sitesi Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Herkese merhaba. Web Sitesi Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir? Bu blogumuzda web sitesi tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurları sizin için derledik. Web siteniz, kurumsal markanızın dijital ortamdaki temsilcisidir.

Web sitesi tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

1) Sitede Kullanılacak Materyaller Dikkatli Seçilmelidir.

Öncelikle web sitelerimizi, bizim son kullanıcıya açılan kapımız, bir penceremiz olarak düşünebiliriz. Bu sebepten ötürü bu web sitesi tasarımında sitede kullanacağımız görsellere, metinlere kullanacağımız diğer sertifika, materyal, logo ve benzeri gibi objelere dikkat etmemiz, bunları iyi seçmemiz gerekmektedir.

2) Sitede Amacına Hizmet Etmeyen Görsel ve Metin Bulunmamalıdır.

Web sitemizde bulunan amacına hizmet etmeyen görsel ve metinler, kullanıcılarımızın web sitemizde gezerken hem yeteri kadar içerik bulamamasına hem de firmamız hakkında olumsuz bilgilere kapılmasına sebep olacaktır.

3) Site Tasarım ve Kodlama Aşamalarında UX (Son Kullanıcı Deneyimi) Göz Ardı Edilmemelidir.

Yeni bir web sitesi yaparken, mevcuttaki web sitemizin UX konusunda yani son kullanıcı deneyimi konusunda ne kadar aktif olup olmadığı, ne kadar başarılı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kullanılan Call To Action'ların, kullanılan görsellerin veya formların ne kadar tıklandığına veya son kullanıcı tarafından fark edilip fark edilmediğine dikkat edilmelidir. Yapılacak olan yeni web sitesinde bu alanlar, UX alanındaki hatalar dikkate alınarak bu sorunlar yeni web sitesinde ortadan kaldırılmalıdır.

4) Site Tasarımı Yapılırken Trendler Takip Edilmelidir.

Web siteleri yenilenirken yapılan hatalardan bir tanesi de trendleri takip etmeden mevcut yapıdaki web sitesini tamamen alışılagelmişin dışında tasarlamaktır. Örnek vermek gerekirse, şu anki mevcut yılımızda son dönem tasarım trendlerinde gölgeli tasarımlar ve objeli tasarımlar tekrar revaçta, yeni bir web sitesi tasarımı yapılırken bu trendler tercih edilmektedir. Bu tür tasarımlar şu anda son kullanıcılar tarafından hem beğeni görmekte, hem de amacına hizmet etmektedir. Bu tür tasarımları kullanmak son kullanıcılarda değişebilirlik yapımızı göstermekte, hem yenilikçi olduğumuzu hem de araştırmacı yönümüzü ortaya çıkarmaktadır.

5) Site Tasarımında Kullanılan Renkler Sitenin Amacına Uygun Seçilmelidir.

Web sitesi tasarlarken dikkat etmemiz gerekenlerden bir tanesi de kullanılan renklerdir. Kullanılan renkler genel itibariyle çok karmaşık olmayan, birbirini tamamlayan ve ortak bir noktada buluşabilen renklerden olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; iki tane ana rengin yanında muhakkak bir de zıt renk olmalıdır Bu zıt renk, Call To Action'larda kullandığı hususta kendisini öne çıkartacak ve son kullanıcıda ve butonun yerini rahat bulabilmesini sağlayacaktır.

6) Sitede Kullanılacak Sloganların Satışı Doğrudan Etkileyeceği Unutulmamalıdır.

Renk dışında yeni bir web sitesini tasarlarken sloganlara da önem vermeliyiz. Sloganlar bizim aslında yapacağımız satışın olumlu veya olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Sloganlarda genel itibariyle çok uzun cümlelerden paragraflardan ziyade kullanıcıda direkt olarak merak, heyecan uyandıran mottolar seçmeliyiz.

Etkili bir web sitesi tasarımı yapmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar bu şekildedir. Bu 6 unsuru dikkate alarak web sitenizi tasarladığınız takdirde web sitesi trafiğinde ve satış oranlarınızda sizin bile şaşıracağınız ölçüde bir artış olacaktır. Bunlar dışında ek olarak sizlerin de web sitesi tasarımı konusunda karşılaştığı dikkat edilmesi gereken her türlü faktörü bizimle paylaşabilirsiniz. İlerleyen bloglarımızda sizlerin de faydalandığınız ipuçlarına yer vermekten büyük mutluluk duyarız. Unutmayın herkes bir web sitesine sahip olabilir ancak bazıları sahip olduğu web sitesi ile fark yaratır. Web sitenizin daha etkili ve güçlü olmasını, marka hedefleriniz doğrultusunda sizi başarıya daha hızlı taşımasını isterseniz ekibimize ulaşın. Size özel sunduğumuz çözümlerle sektörünüze daha güçlü bir merhaba deyin.

Marka Çalışmaları, İçerik Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Online Reklamlar (SEM), Influencer Marketing (Fenomen Pazarlaması), Sosyal Medya Yönetimi, Web Sitesi Tasarım ve Kodlaması, Kurumsal Video Üretimi, E-Mail Pazarlama, Webinar Yönetimi, Satış Araçları Tasarımı ve Üretimi konuları başta olmak üzere hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×