EN

WordPress mi Yoksa Özel Panel Kullanmak Mı, Web Siteniz İçin Hangisi Tercih Edilmelidir?

Özel bir içerik yönetim sistemi (CMS - Content Management System) paneli kullanmak, işletmeniz için web sitesi oluştururken vereceğiniz en önemli kararlardan birisidir. İçerik yönetim sistemi, içeriği güncelleyeceğiniz ve sitenizdeki diğer her şeyi yöneteceğiniz yerdir. Bu sistem çerçevesinde tercih edebileceğiniz iki seçeneğiniz vardır: WordPress’i tercih etmek ve hazır bir çözüm kullanmak veya sıfırdan özel bir panel oluşturmak. WordPress'in özel yapım panelden ne kadar farklı olduğunu ve iki çözümün başlıca avantaj ve dezavantajlarının ne olduğunu beraber inceleyelim.

WordPress Nedir, Özel Panel Nedir?

WordPress: WordPress son dönemde internet kullanıcıları arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Çünkü kullanımı kolaydır, binlerce hazır tema sunar, çok çeşitli eklentiler sunar ve özelleştirme için geniş yeteneklere sahiptir. Yaygın kullanımı nedeniyle, WordPress, WordPress web sitenizi yönetmek için herhangi bir yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, yardım hakkında danışabileceğiniz geniş bir geliştirici topluluğuna ve birçok kaynağa sahiptir.

Özel Panel: WordPress’in kendine has popülerliğinin yanında yalnızca belirli bir web sitesine özel, sitenin gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak tasarlanmış bir panelin kendine özgü avantajları da vardır. Sonuç olarak; özel panel sistemleri esnek, kişiye özel yalnızca ön ayarlarla sınırlı olmayan bir işlevsellik sunar.

WordPress ve Özel Panel Karşılaştırması

1) Esneklik

WordPress: Web sitenizdeki sayfaların yükleme süresini azaltmak için bir bulut CDN (içerik dağıtım ağı) kullanmayı mı düşünüyorsunuz? WordPres ile sitenize dakikalar içinde nasıl uygulanacağına ilişkin her türlü eklenti ve öğreticiyi kolayca bulabilirsiniz.

Özel Panel: Web sitenize özel bir panele sahipseniz yalnızca internette bulunan eklentilerin seçimi ile sınırlı değilsiniz. Dahası, artık hem ön hem de arka uçtaki bir şablonla sınırlı değilsiniz. WordPress eklentilerine göre daha fazla zaman alsa ve daha fazla deneyim gerektirse de, özel isteklerinize göre uyarlanmış işlevler alabilirsiniz.

2) Güvenlik

WordPress: WordPress’in popülaritesi arttıkça, kötü amaçlı yazılımlar WordPress web sitelerini daha fazla hedef almaktadır. WordPress tabanlı bir web sitesi kullanan herkes, sitede yalnızca birkaç ziyaretçi olsa bile, binlerce oturum açma girişimi görebileceğini bilir. WordPress eklentileri, web sitenizi hacker saldırılarına karşı savunmasız bırakan güvenlik boşlukları ve hatalar içerdiğinden web siteniz için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Özel Panel: WordPress'in aksine, özel panelin sunduğu çözümler kullanıcıya daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunacaktır. Öncelikle, web siteniz WordPress’te olduğu gibi çok sayıda bot tarafından hedeflenmeyecektir. Özel panelinizi oluşturmak ya da web sitesi tasarımı için Z Takımı gibi alanında oldukça deneyimli bir web geliştiricisi firma ile anlaşırsanız, herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmanız pek olası değildir.

3) Kullanım Kolaylığı

WordPress: WordPress sadeliği ile ünlüdür. Çok sayıda geliştirici topluluğuyla ve çok sayıda kullanıcıyla, platform daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sürekli olarak geliştirilmektedir.

Özel Panel: Şirketinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir platform, şüphesiz kurulu iş süreçlerinize zorlanan hazır bir çözümden daha kolay kullanılır. Size özel tasarlanmış bir panel, istenmeyen ve bazen de sinir bozucu olan özellikler olmadan yalnızca ihtiyacınız olan araçları size sağlayacaktır. Bu, size temiz, kapsamlı ve sezgisel bir arayüz sağlayacaktır.

WordPress

Esneklik

 • Ön uç ve arka uç işlevselliği bir şablonla sınırlıdır
 • Entegre edilmesi kolay, geniş kullanıma hazır eklentiler
 • Özelleştirme için sınırlı seçenekler
 • Özel eklentiler ve araçlar uygulama yeteneği
 • İşlevsellik, web sitenizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır.

Güvenlik

 • Hacker saldırıları ve siber suç riski yüksek
 • Birçok eklenti ve üçüncü taraf hizmetleri nedeniyle yüksek düzeyde güvenlik sağlamak zor

Kullanım Kolaylığı

 • Basit bir arayüz
 • Birçok kaynak ve öğreticiye sahip geniş geliştirici ve kullanıcı topluluğu

Özel Panel

Esneklik

 • Sitenize özel tasarlanmış eklentiler ve araçlar uygulama yeteneği
 • İşlevsellik, web sitenizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır.

Güvenlik

 • Büyük siber tehdit yok
 • Sistemin tamamı tek bir geliştirici tarafından oluşturulduğundan, yüksek güvenlik seviyesinin korunması kolaydır

Kullanm Kolaylığı

 • Temiz ve kapsamlı arayüz
 • CMS için belirlenmiş iş akışını ayarlamanıza gerek yok
 • Yalnızca çalışanlarınızın ihtiyaç duyduğu araç ve özellikler

Sonuç

WordPress ve siteyeözel panel ile ilgili profesyonel bir göz olarak şahsi görüşlerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Kuşkusuz WordPress, kendisine yüklenen her türlü sorumluluğu asgari bir çabayla ve az bir masrafla çözmeyi mümkün kılan, kullanırken geniş çaplı bir destek ekibinden yardım alabileceğiniz ve çok sayıda eklenti içeren, kullanımı kolay bir platformdur. Bununla birlikte, Wordpress’i bu saydığımız tüm faydalarına rağmen, müşterilerimize tavsiye etmeyiz, çünkü güvenlik ve kişiye özel tasarım her zaman önceliğimiz olmuştur. WordPress, açık kaynaklı olması nedeniyle sitenizi birçok riske maruz bırakır. İşletmeniz ve müşterilerinizle ilgili değerli verilerin gizliliğine, güvenliğine ve güvenliğine önem veriyorsanız, özel paneli tercih edin ve verilerinizin güvende olduğunu bilin. Siteniz WordPress’te olduğu gibi asla kötü niyetli bağlantılar tarafından saldırıya uğramış web sitesi arasında olmayacak.

Ancak tabi ki son karar size ait. Hangi seçimi yaparsanız yapın, ister WordPress isterseniz de özel panelli bir site tercihinizde, web sitenizin geliştirilmesi, tasarlanması ve kodlanmasında size yardımcı olmak için bize güvenebilirsiniz. Dijital pazarlama alanında aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz herhangi bir konuda görüşmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×