EN

Şirketinizi Satmak İstiyorsunuz Ancak Hiç Teklif Gelmiyor. Ne Yapmak Lazım?

Herkese merhaba, bu blogumuzda çoğu markanın gündeminde bazen üst sıralarda bazen alt sıralarda olan ama hemen hemen hepsinin gündeminde olan bir konuyu ele alacağız. 5 yıldır şirketimi satmaya çalışıyorum ama hiç teklif gelmedi, bu en çok karşılaştığımız sorulardan birisi.

1) Potansiyel Alıcılar Listelenmelidir.

Öncelikle şunu söyleyeceğiz, şirketinizi satmaya çalışıyorsanız, şirketinizi alabilecek potansiyel alıcıları listelediniz mi, ilk olarak işe buradan başlanmalıdır.

2) Potansiyel Alıcılar Şirketi Sattığınızdan Haberdar Edilmelidir.

Daha sonrasında şu soruyu sormanız lazım kendinize, potansiyel alıcıların sizin şirketinizi satılığa çıkardığınızdan haberi var mı?  Eğer haberi yoksa şirketi nasıl satın alacak, haberi olması lazım. Daha sonrasında çoğu zaman haberi yoktur bu alıcıların. Bu alıcıları kim bilgilendirecek, doğrudan siz mi iletişime geçeceksiniz, bir aracı / broker mı kullanacaksınız yoksa bu işlere aracılık eden başka birileri mi var? Çoğu zaman bu işlerde bir broker, bir alım satımla ilgilenen acquisition olur, danışmanlığı veren şirketler aracılık yapar, bu senaryodan ilerlemek daha mantıklıdır çoğu zaman. Onların bilgilendirmesi gerekir, peki brokerımızı nasıl seçeceğiz, broker seçerken şunlara bakmanız lazım: Bu brokerın potansiyel alıcı portfolyosunda hangi şirketler var? Daha önce sizin şirketinizle aynı sektördeki bir şirketi alıp başka şirkete satmış mı? Bunları incelemeniz lazım, yılda kaç tane satış işlemi yapıyor, buna bakmamız lazım, uluslararası bağlantıları nasıl bunlara bakmanız lazım. Bütün bunlardan sonra bir broker seçmeniz gerekiyor, tabii broker seçtiğiniz zaman çoğu zaman ilk yapacağı şey, şirketinizin değerini ölçmektir.  Şirket değerlemenizi yapmamız lazım,  bunu yaparken de işte geçmiş yıllardaki finansal performansınıza,  tekrarlayan gelirlerinize,  şirketimizin sahip olduğu entelektüel sermaye IPlere  gibi çok fazla faktöre bakıyorlar.  Bu değerlendirme çıkmadan zaten hiçbir şirket, sizin satışınıza aracılık etmez, bunu yaptırmanız gerekiyor.

3) Kurum

Sonrasında bizce en önemli problem şirket satışından, dedik ki 5 yıldır ben şirketimi satmaya çalışıyorum, hiç teklif almadım. Bunun en büyük sebebi şu; KOBİ'ler çoğu zaman patronlara bağımlı şirketlerdir kurumsallaşamadıysanız eğer siz kurumsallaşmayı şöyle tanımlayabiliriz; Patronu işten çıkardığınız zaman şirket yine aynı tempoda devam edebiliyorsa evet bir kurumsallaşmayı yakalamışsınızdır ama yok hayır patronu işten çıkardığı zaman şirket yalpalıyorsa problem yaşıyorsa ki çoğu zaman bu oluyor, o zaman sizin şirketinizi alacak kişi bunu sorgular, ciddi anlamda sorgular çünkü şirketi satın alacak ama siz 3 yıl sonra veya 5 yıl sonra zorunlu hizmeti doldurduktan sonra gideceksiniz. O yüzden bu kurumsallaşmayı yakalamanız gerekiyor bunun içinde şuna bakın, patron olarak siz işten çıktığımız zaman şirket aynı tempoda devam edebilecek mi, bunu sağlamaya çalışın. Bu kurumsallaşmayı yaptığımız zaman göreceksiniz ki, teklifler yavaş yavaş gelmeye başlayacaktır.

Size Özel Hazırlanan İçerikler

Daha Fazla Satış Nasıl Yapılır?

Eğer satışlarınızda problem yaşıyorsanız bunun iki kök nedeni vardır. Ya yeterince satış fırsatı üretemiyorsunuzdur ya da satış sürecini iyi yönetemiyorsunuzdur.

Hemen İncele

Pazarlama Faaliyetlerinizi Neden Outsource Etmelisiniz?

İşletme sahibi olmak oldukça zor. İşin içine pazarlamayı da kattığınızda her şey kolaylıkla çığırından çıkabilir. Henüz böyle hissetmiyor olabilirsiniz ama bir süre sonra hissetmeye başlayacaksınız.

Hemen İncele

Potansiyelinin farkına var! Daha fazlası varken daha azıyla yetinme.
Markanızın görünürlüğünü ve satışınızı maksimum seviyeye çıkartmak, yalnızca bir tık uzağınızda.

DAHA FAZLA SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN HEMEN TEKLİF AL!

Size daha iyi hizmet sunmak için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha Fazla Bilgi ×