Z Takımı Ne İş Yapar? I Lead Generation I Z Takımı

Z Takımı Ne İş Yapar?

Yazar: Sezer Büyükbayrak 14.09.2018

Websitemizde yapılan işlerden bir miktar bahsetmiş bulunmaktayız ama gelen sorulara göre biraz daha bahsetmekte fayda olduğu kanaatindeyim :) 

 

Öncelikle anlatacaklarım tamamen satış toplantılarında üzerinden geçtiğimiz ve hizmet vermeye başladığımız iş ortaklarımızda net bir şekilde faaliyete geçirdiğimiz uygulamalardır. Bu vesile ile yazımın sonunda şaşırmanız gayet olağan bir durum olup, şaşırdığınızı belirtiyor olmanız benim için mutluluk verici olacaktır. 

 

Z Takımı, küçük ve orta ölçekli kurumlara pazarlama alanında yardımcı olmak için doğmuştur (Endişelenmenize gerek yok, yazımın devamında büyük ölçekli kurumlardan da bahsedeceğim.) Bu gibi kurumlara baktığımızda bünyelerinde çoğunlukla bir pazarlama personeli hatta zaman zaman bir de pazarlama müdürü bulunmaktadır. Bu ekiple gerçekleştirilen faaliyetlere baktığımızda ise çoğu zaman etkinlik organizasyonu ve sosyal medya yönetiminin dışında farklı işler yapılamadığı olduğu açıklıkla göze batmaktadır. Burada bir değerlendirme yapmak gerekirse 2 pazarlama üyesinin yeterli kalmadığı aşikardır. 

Blog İçerik Resmi

Kurum bünyesindeki pazarlama alanında çalışan arkadaşlarımız, dışarıdan bir ajans şirket ile anlaşma ihtiyacı duymaktadır ki, bu gibi ajans firmaları verilen iş kadarını yapmakta oldukları için pazarlama birimi ile organize şekilde çalışmaları gerekmektedir. Yani burada ara bir fatura ve faaliyet değerlendirmesi yaptığımızda minimum 1,5 pazarlama çalışanı + 1 ajans firma olduğu gözükmektedir. Uygulama değerlendirmesi yaptığımızda ise iş kalitesi artarak, ürün sayısı da yükselmektedir. Artık görseller, sunumlar, broşürler daha profesyonel yaratılmaktadır çünkü profesyonel bir tasarım ekibi vardır elinizin altında. 

Blog İçerik Resmi

Bir katman daha artıralım; kurumsal fotoğraf ve video çekimi. Bünyenizde çalıştırdığınız pazarlama çalışanı, fotoğraf ve video çekimi için fiyat toplamaya, teklifleri değerlendirmeye başlar. Burada her daim firma ortağından ya da üst düzey yöneticisinden söz alır, fikir alışverişinde bulunabilirler. Acaba böyle bir şeye ihtiyacımız var mı? - Tabiki de var! Sayın arkadaşlar; bir kurumun sizin ürününüzü satın alacak yetkili kişisi, kendisi ile aynı görevde çalışan yetkili kişilerin ağzından sözleri duymak ister. Bunun da en başarılı ve en güvenli yolu referans video çekimleridir! Bu referans video çekimlerinin fiyatları çoğu zaman çok yüksektir. Üretim maliyetlerinin içinde; yönetmen, kurgucu ve çekim ekipmanları vardır. Hayli uzun saatler çalışarak, aynı bir dizi setinde olduğu gibi sizin ya da müşterilerinizin videolarının çekimi ve ardından kurgusu yapıldıktan sonra  bu videoları müşteri adaylarınıza, ulaştırmak kalır. Artık internal pazarlama ekibinize, hazır olan ürünleri hedef kitlenize ulaştırmak kalır. Yani tekrardan bir ara fatura ve faaliyet değerlendirmesi yaptığımızda, bir referans videosu için çekim yapan kuruma, pazarlama çalışanınızın ortalama 6 aylık kazancı kadar ödeme yapmanız gerekmektedir. Sonuç olarak artık elimizde minimum 2 pazarlama çalışanı + 1 ajans firma bulunmaktadır. 

Blog İçerik Resmi

Bir zorunlu katman daha eklemek gerekirse; sürekli değişen günümüz tasarım ve teknoloji sektöründe websiteniz de önemli bir yer edinmektedir ve ister inanın ister inanmayın o websiteniz, satış sayılarınız ve karlılık paylarınızda çok büyük bir önem arz etmektedir. Websitenizin estetik ve fonksiyonel tasarlanması son derece önemli olup, bunu yapacak bir çok profesyonel bulunmaktadır. Çalıştığınız ajansa, pazarlamana personelinizin 6 aylık kazancı kadar tasarım + kodlama ücreti ödeyerek işi yaptırabilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki websiteniz artık eskisinden daha yüksek performans gösterecektir. Yine kısa bir değerlendirme yaparsak; 2,5 pazarlama çalışanı + 1 ajans firma (ajans firmanın aylık teklifleri ortalama 1,5 pazarlama çalışanı seviyesinde olduğu için bundan sonra bu oranı baz alacağım) yani aylık olarak 4 pazarlama çalışanı harcamasıyla, artık normalin üzerinde bir seviyeye ulaşmış bulunmaktayız. 

 

Bunların yanında Google aramalarında üst sıralarda gözükmek istediğiniz taktirde, aylık olarak 1 pazarlama çalışanının maliyeti kadar bir bütçeyi daha harcamak zorunda kalacaksınız. SEO, garantisi olmayan fakat çok efektif bir uygulamadır. 

Blog İçerik Resmi

SEO’yu da dahil ettiğimize göre - kurumsal kimlik, logo tasarımı, online reklamlar, içerik üretimi işlerini de bir şekilde tüm bu projenin içerisinde olduğunu varsayarsak - profesyonel bir şekilde pazarlama faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için ortalama olarak her ay 5 pazarlama personeli maliyeti kadar harcama yapmanız gerekecektir. 5 pazarlama personeli! Kurumunuz için gerçekten çok zor olsa gerek. Fakat emin olabilirsiniz ki artık pazarlama faaliyetleriniz tamam! Şimdi siz diğer işlerinize odaklanabilirsiniz demek istesem de, bu tüm işlerin planlanması için sizin kapınız çalınacağından dolayı söylemiyorum. Bunun için farklı bir yönetici atamanız ya da istifa etmeniz gerekir ki biz bunu hiç istemeyiz :) 

 

Evet, bu anlattıklarımın tümünde oldukça masraflı ve yoğun süreçler geçiriyor olacaksınız. Zamanınız, paranız, itibarınız ve markanız ince bir ipin üzerinde olacaktır. Yazımın başında anlatmak istediğim konuya geri dönüyorum ve evet;

 

Z TAKIMI, TÜM BU FAALİYETLERİ, SİZ KAHVENİZİ İÇERKEN YAPIYOR VE ÜSTÜNE ÜSTLÜK HESAPLADIĞIMIZ MALİYETİN YARISINI ÖDEMİYORSUNUZ! 

 

Z Takımı, bu amaçla çıktığı yolda artık kurumsal tanıtım filmi üretiminden, profesyonel reklam çekimine kadar; küçük, orta, büyük tüm ölçeklerdeki firmalara hizmet verebiliyor. 

 

Tüm bu hizmetlerden yararlanmak, hızlı, maliyet olarak efektif ve tamamen güvenlidir. Aklınıza takılan herhangi bir soru için Z Takımı’nı arayabilirsiniz.